Imbir - jak działa na nasz organizm?

zdrowie, imbir

Imbir to roślina pochodząca z Azji, która już od tysięcy lat znana jest ze swoich leczniczych właściwości. Jest szeroko wykorzystywana w łagodzeniu różnorodnych schorzeń i leczeniu chorób układu oddechowego, pokarmowego i krążenia. Dlaczego warto włączyć go do swojej diety oraz jak imbir wpływa na zdrowie? Sprawdź!

Imbir - jak działa na nasz organizm?

Imbir a zdrowie - jakie jest działanie imbiru na organizm człowieka?

Wiele osób często zastanawia się, czy imbir jest zdrowy? Nie bez powodu nazywany jest surowcem leczniczym. Jego cenne właściwości znajdują się w korzeniu, który posiada nie tylko wiele witamin i minerałów, ale również fitozwiązki. Ich ogromne ilości zawarte są w olejku imbirowym. To właśnie one czynią go niezwykle cennym składnikiem, który pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Na co działa imbir? Posiada właściwości wykrztuśne, stymuluje układ odpornościowy, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego jest szczególnie polecany w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, rozgrzewająco i napotnie. Świetnie rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych. Dlatego jego przyjmowanie np. w formie smacznych karmelków z witaminą C, jest szczególnie wskazane podczas różnorodnych infekcji, w celu łagodzenia objawów i wspomagania leczenia. Co istotne, imbir posiada właściwości przeciwwymiotne, dlatego jest polecany dla kobiet w ciąży w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom.

Właściwości imbiru i zastosowanie

Właściwości zdrowotne imbiru to nie tylko łagodzenie objawów infekcji organizmu, ale również pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy i układ krążenia. Działanie lecznicze imbiru chroni przed tworzeniem się zatorów i zakrzepów, a także zmniejsza lepkość krwi. Co istotne, jego pozytywne działanie na układ krążenia związane jest ze stymulowaniem organizmu do wzrostu stężenia dobrego cholesterolu LDL, dzięki temu wspiera pracę serca, dodaje energii i podnosi witalność organizmu. Imbir jest również szczególnie polecany w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego, szczególnie dla sportowców w sytuacji zmęczonych mięśni, a także w leczeniu napadów migreny. Działa moczopędnie, dlatego jego stosowanie jest rekomendowane w leczeniu obrzęków. Zalety zdrowotne imbiru są znane w łagodzeniu wielu dolegliwości układu pokarmowego. Usprawnia procesy trawienne, działa rozkurczowo i żółciopędnie. Likwiduje również uporczywe wzdęcia i zwiększa wydzielanie śliny, dzięki temu możliwe jest sprawne działanie wątroby i całego układu pokarmowego. Świetnie łagodzi mdłości po chemioterapii i narkozie. Dieta bogata w imbir wspomaga apetyt. Roślina ta jest również chętnie stosowana przez osoby na dietach odchudzających, za sprawą usprawniania procesów przemiany materii i wspomagania spalania tkanki tłuszczowej. Świetnie działa na cellulit, a wszystko przez wzgląd na właściwości usprawniające przepływ krwi. Imbir ze względu na działanie przeciwbólowe i rozkurczowe sprawdza się w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego (PMS) u kobiet.

Imbir wartości odżywcze

Korzeń imbiru to źródło wielu cennych składników. W swoim składzie posiada białka, tłuszcze, węglowodany i błonnik, a także składniki mineralne i witaminy. To bogate źródło witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, a także witaminy A, E i K. Spośród minerałów, korzeń imbiru zawiera spore ilości wapnia, żelaza, fosforu, cynku, potasu, magnezu i sodu. Znajdziemy w nim także cenne kwasy tłuszczowe. Jednymi z najważniejszych wartości odżywczych imbiru są fitozwiązki znajdujące się w olejku imbirowym i to one są odpowiedzialne za jego właściwości lecznicze.

Jak pokazuje to powyższy artykuł, imbir to roślina, która korzystnie wpływa na zdrowie całego organizmu, dlatego powinna na stale zagościć w diecie każdego z nas.