Orzechy laskowe - właściwości i rola w diecie

orzechy laskowe, dieta, właściwości

Orzechy laskowe są jadalnym owocem krzewu leszczyny (łac. corylus). Od najdawniejszych czasów spożywali je ludzie w najróżniejszych regionach świata. Sam orzech laskowy posiada bardzo charakterystyczny kształt, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Jednak zasłynął przede wszystkim swoim niesamowitym smakiem. Jakie właściwości posiadają owoce leszczyny i dlaczego warto je spożywać?

Orzechy laskowe - właściwości i rola w diecie

Orzechy laskowe - właściwości

Właściwości i zalet orzecha laskowego jest naprawdę wiele. Są one związane przede wszystkim z dużą zawartością różnego rodzaju substancji odżywczych i związków kluczowych dla prawidłowej pracy organizmu. Dla porządku zdecydowaliśmy się podzielić właściwości orzecha na dwa rodzaje: odżywcze i lecznicze. Warto jednak podkreślić, że jedne mają bezpośredni związek z drugimi. Rozgraniczenie to jest więc, co do zasady, dosyć umowne.

Orzechy laskowe - właściwości odżywcze

Podobnie jak inne gatunki orzechów, orzechy laskowe są bogate w różnego rodzaju substancje odżywcze. Na tle innych produktów tego typu wyróżnia je jednak szczególnie duża zawartość witaminy E, która nazywana jest też często witaminą młodości.

Oprócz niej, w orzechach znajdziemy stosunkowo dużo witamin z grupy B, a także potas, wapń i fosfor. Podobnie jak w innych rodzajach orzechów, w laskowych także znajdziemy duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te biorą udział w stymulacji metabolizmu oraz pośrednio odpowiadają za rozwój tkanki mięśniowej. Szczególnie zalecane są więc dla sportowców.

Orzechy laskowe - właściwości lecznicze

Orzechy laskowe - na co dobre będzie ich regularnie spożycie? Jeśli chodzi o zastosowania lecznicze, ze względu na wysokie stężenie witaminy E, mogą stanowić środek wsparcia w walce z problemami z potencją. Inne witaminy i minerały pozwalają wzmocnić kolejno kości, układ nerwowy, a także układ krążeniowo-oddechowy.

Z kolei ze względu na wysoką zawartość błonnika, regularne spożywanie orzechów laskowych pozytywnie wpłynie na nasz układ pokarmowy. Bogactwo substancji odżywczych sprawia również, że orzechy laskowe mogą nam pomóc w radzeniu sobie z kaszlem i innymi objawami przeziębienia.

Przepis na środek na kaszel z orzechami laskowymi

Jeśli mamy problemy z uciążliwym kaszlem, możemy wypróbować napój z orzechów laskowych. By go przyrządzić, wystarczy rozdrobnić obrane z łuski orzechy. Potem wsypujemy je do ciepłego mleka z miodem. Po wypiciu takiej mieszanki szybko powinniśmy stanąć na nogi.

Orzechy laskowe można jednak spożywać pod wieloma innymi postaciami. Często są one dodatkiem do słodyczy takich jak batony czy czekolady. Jako przykład może posłużyć baton daktylowy z orzechami i sezamem z oferty marki Freeyu.

Kompleksowe wsparcie dla organizmu - orzechy laskowe a zdrowie

Wartości odżywcze orzechów laskowych przekładają się poprawę naszego stanu zdrowia. W perspektywie krótkiego czasu ich regularne spożywanie wspomaga praktycznie wszystkie układy w naszym ciele:

  • oddechowy,
  • krążeniowo-oddechowy,
  • sercowo-naczyniowy,
  • pokarmowy,
  • nerwowy.

Ponadto, orzechy laskowe są w stanie realnie obniżyć nasz poziom cholesterolu, dzięki czemu znacznie spada ryzyko wszelkiego rodzaju komplikacji z tym związanych.

Tak samo też jak inne orzechy, owoce leszczyny wspomagają też pracę naszego mózgu. Można je wykorzystać na przykład jako przekąskę w trakcie pracy. Dzięki temu poprawie ulegnie nasza zdolność koncentracji, skupienia oraz analitycznego myślenia. Sam mózg natomiast będzie bardziej wypoczęty - nawet po dłuższej sesji pracy.

Regularne jedzenie orzechów laskowych

Jeśli chodzi o orzechy laskowe, zalety spożywania są tak duże, że raczej nikogo nie trzeba przekonywać do włączenia ich do swojej diety. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że tak jak ze wszystkim, ważny jest umiar. Dla przykładu - orzechy laskowe, ze względu na obecność jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, wspomagają proces odchudzania. Podobnie jednak jak inne orzechy, są stosunkowo kaloryczne. Jedna garstka co dwa dni nam nie zaszkodzi. Jednak większa ilość może już przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego.